Rejs Szlakiem Papieskim

Rzeka Netta – Jezioro Necko – Rzeka Klonownica najkrótsza żeglowna rzeka w Europie) -Jezioro Białe- Śluza Przewieź – Jez. Studzieniczne – powrót

  • Fotel Papieski czas 1 godzina – 30 zł
  • Szlak Papieski + Swoboda (śluzowanie) czas ok. 4 godz.– 70 zł
  • Szlak papieski ok. 3 godzin z przerwą 60 zł
  • promocja – dzieci do lat 3 bezpłatnie od 4 do 8 lat 50% – szczegóły promocji w kasie portu

Regularne rejsy w miesiącach lipiec i sierpień w godzinach: 9:30 i 14:00

Trasa rejsu Szlakiem Papieskim

Rzeka Netta – W swym górnym biegu łączy się z rzeką Rospudą jeziorami Necko i Rospuda. W odcinku miejskim od Żeglugi do jeziora Necko ciągną się malownicze bulwary wspaniałe do pieszych i rowerowych wycieczek. Na rzece rozgrywane są także zawody sportowe, jak mistrzostwa polski nart wodnych, czy też coroczna impreza „pływanie na byle czym”. Dopiero z jeziora Sajno wypływa jako Netta, a w okolicy wsi Sosnowo wpada do Kanału Augustowskiego zmierzając do Biebrzy. Na dosyć długim odcinku została wyprostowana i uregulowana stając się częścią Kanału Augustowskiego.

Jezioro Necko – Nazwa Necko wywodzi się z jaćwieskiego słowa „methis” oznaczającego „rzucać”. Necko należy do typu polodowcowych jezior rynnowych. Ma dość dobrze rozwiniętą linię brzegową, w większości porośniętą lasem, z licznymi piaszczystymi plażami. Necko łączy się na północy z jeziorem Rospuda Augustowska oraz, poprzez rzekę Klonownica, z jeziorem Białym. Gatunki ryb żyjące w jeziorze to: szczupak pospolity, okoń, węgorz, sum, płoć, leszcz, kleń, jaź. Necko jest doskonałym miejscem dla miłośników wszelkich sportów wodnych – działa tu m.in. wyciąg nart wodnych. W sezonie odbywają się liczne imprezy plenerowe, m.in.: Kulinarne Regaty Wielkiego Gotowania, czy Wodny Slalom Gwiazd z Trójką. Najważniejsze parametry jeziora: powierzchnia – 400 ha, długość – 5400 m, długość linii brzegowej-13000m, maksymalna głębokość – 25 m.

Rzeka Klonownica (najkrótsza żeglowna rzeka w Europie, bo zaledwie 800 metrów) – Rzeka płynie przez wieś, która powstała przed 1790 rokiem jako osada smolarzy. Dziś Klonownica jest już częścią Augustowa. Położona pomiędzy jeziorami Białym augustowskim, Necko i Rospuda. W pobliskim Lesie mogiły ponad 6 000 osób wymordowanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców.

Jezioro Białe (pow. 480 ha, dł. ok. 6 000 m, maksymalna szer. 1 350 m, maksymalna gł. 30 m, pow. wysp 1,5 ha) nazywane jest też Białym Augustowskim lub Krechowieckim, od nazwy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich stacjonującego w Augustowie w dwudziestoleciu międzywojennym. Od zachodu Jezioro Białe łączy się poprzez rzeczkę Klonownicę z jeziorem Necko. We wschodniej części, przez śluzę Przewięź, jest połączone z jeziorem Studzienicznym oraz jeziorkiem Staw Wojciech. Linia brzegowa Białego jest dobrze rozwinięta, z licznymi zatokami (Orzechówka, Tartaczna, Wierszowiec) i półwyspami (Pień, Dąbek, Lisi Ogon). Brzegi są w większości wysokie i suche, porośnięte lasem sosnowym. Na jeziorze znajdują się 4 wyspy. Gatunki ryb żyjące w jeziorze to: szczupak węgorz, sum okoń, leszcz, płoć.

Śluza Przewięź – Szósta śluza na Kanale Augustowskim (licząc od strony Biebrzy). Znajduje się na terenie wsi Przewięź, pomiędzy jeziorami Studzienicznym i Białym Augustowskim. Wybudowana w latach 1826-1827 przez ppłk. Inż. Augusta Schulza. Do dnia dzisiejszego zachowała się w oryginalnym stanie. Położenie: 43,6 kilometr kanału, Różnica poziomów: 0,86m, Długość:46:17m, Szerokość:5,96, Wrota: drewniane, Lata budowy: 1826-1827, Kierownik budowy: ppłk. Inż. August Schulz.

Jezioro Studzieniczne – Ma ono powierzchnię 2,5km kwadratowego, a jego linia brzegowa jest w 70% porośnięta lasem. Ukryte w cieniu drzew zachęca turystów do odpoczynku np. na polach namiotowych lub w domkach letniskowych zlokalizowanych wokół niego. Nad jeziorem jest również bardzo spokojnie, co niewątpliwie spodoba się osobom szukającym tutaj ciszy. Jezioro leży na szlaku Kanału Augustowskiego co stwarza nam okazję do zwiedzenia go Katamaranem, gdzie dodatkowo będziemy mogli poznać historię tego jeziora. Jezioro znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”.

 

Brak możliwości komentowania.